KONTAKTY

ČTYŘLÍSTEK ZAHRADNÍ CENTRUM s.r.o.
624 00 Brno - Bystrcká 40

ZAHRADNÍ CENTRUM

Prodejna zahradních potřeb
tel.: 546 224 033
Kancelář
tel.: 546 223 042
mob.: 606 409 088.

Vchod do zahradního centra Čtyřlístek zde mezi
obchody OBI a PENNY.

Zde nás najdete na mapě.

Čtyřlístek ZC na Facebooku

Otevírací doba
DenOdDo
Pondělí08:0017:00
Úterý08:0017:00
Středa08:0017:00
Čtvrtek08:0017:00
Pátek08:0017:00
Sobota08:0016:00
Neděle 10:0013:00
JBL Logo Marty

Zahrada v dubnu

Zahrada v dubnu

Duben je jednoznačně již měsícem plné pracovní vytíženosti na zahradě…

Můžeme již v průběhu celého dubna vysévat téměř všechny druhy zeleniny (mrkev, červenou řepu, saláty, hrách atd.), naklíčené brambory a křen.

Můžete vysévat i aromatické byliny – ať už do nádob či záhonů – vytrvalé druhy, kterými jsou např. levandule, oregano, tymián, máta, šalvěj atd. Takže si můžete již teď založit svoji bylinkovou zahrádku, dle svých představ a potřeb.

Novinka! Např. na salát můžete letos dát tzv.sluneční kryt rosteto, který zabrání škůdcům, např. slimáku, aby se k rostlině dostal a zároveň ho chrání proti slunci a nepřízni počasí, nárazového charakteru

Tip: jednoleté a dvouleté vysazujete raději na okraji záhonků nebo ideálně mezi řádky zeleniny – docílíte tak přirozeného rázu zahrádky a ještě Vám bylinky pomohou v boji proti škůdcům.

Proti nočnímu chladu můžeme ještě použít netkanou textílii a chránit tak sazenice, než si přivyknou  novému prostředí.

Pokud máte skleník a již jste si ho pro letošní sezónu připravili, začněte vysazovat předpěstované sazenice rajčat – ven je vysazujte až tak v půli května (dle aktuálního počasí)J

Jestliže však nemáte skleník, tak je již nutné sazenice přesadit do samostatných květináčů, aby měli prostor zesílit!jedná se především o sazenice již zmíněných rajčat a paprik….

Okrasné růže

V polovině dubna můžete provézt základní řez růží, přidat zálivku a přihnojit. Půdu pod keři je vhodné mulčovat  kůrou – vyzkoušet můžete i štěrk či oblázky.

Živý plot je dobré vysazovat až v druhé půlce/na konci dubna. Do konce dubna je též vhodné ukončit výsadbu ovocných i okrasných dřevin – stromky (keře)z kontejnerů můžete vysazovat i později (je třeba ale dávat pozor na ostré slunce a věnovat se pečlivěji zálivce).

Pokud máte na zahrádce např. meruňky, broskve, slivoně  je duben tou nejvhodnější dobou pro řez. Dle letošního počasí bude zřejmě dobré zopakovat ošetření broskvoní proti kadeřavosti. Jabloně s hrušní ošetřete proti strupovitosti.

Pokud vám stromy nasadily již pupeny, můžou být zamořeny vajíčky svilušek – nezapomeňte  je ošetřit!!

Ještě před rozkvětem vylepte do korun stromů bílé lepové desky – mechanická ochrana např.proti pilatkám.

Pro letošní rok, kdy na nulou (cca 10stupňů) bude zřejmě až na konci měsíce, bude vhodná doba pro výsadbu sazenic vinné révy – zatím můžeme půdu  okopat, mírně prohnojit a tak ideálně připravit pro budoucí sazenice.

V teplejší části měsíce se již asi nevyhneme neoblíbené, ale nutné zahradní činnosti – pletí plevele…

Když víte, kde plevel nechcete a nebudete nic pěstovat – použijte mulčovací kůru, která vám práci alespoň trochu v průběhu roku na zahradě ušetří.

V boji proti slimákům začněte včas!!

Ekologické prostředky jsou pro zahradu nejšetrnější a v mladém stádiu u slimáků i nejúčinnější.

Po zimě zkontrolujte stav ptačích budek, případně pořiďte nové. Výběrem budek si i vytvoříte přirozený biotop pro ptactvo, které vám s údržbou zahrady přirozeným způsobem pomohou – s likvidací drobných škůdců, kterým se v zahrádce zkrátka nevyhnemeL

Jestliže uvažujete o založení trávníku, duben je ideální dobou. Poškozená místa stávajícího trávníku je nutné znovu osít – trendem této doby je mít pěkný, jednoduchý a hlavně nenáročný trávník.

Pokud se vám ho nepodaří, i po několika marných pokusech dosáhnout  přes rady  odborníků, možná by nebylo špatné pouvažovat o půdopokryvných rostlinách – např. různé polštářové aplazivé trvalky – rozchodníky, mateřídoušku apod. Poskytují potravu motýlům a včelkám(trvalky vyžadují méně údržby, zálivky a hnojení)…variant je mnoho a s jejich výběrem vám rádi pomůžeme!

Na konci měsíce poprvé trávník přihnojte.

Pro po zimní údržbu okrasného jezírka platí již „zelená“ – je nutné jezírko vyčistit, napustit čistou vodu, osázet novými rostlinami a hlavně zkontrolovat stav ryb po zimě!

Komentáře jsou uzavřeny