KONTAKTY

ČTYŘLÍSTEK ZAHRADNÍ CENTRUM s.r.o.
624 00 Brno - Bystrcká 40

ZAHRADNÍ CENTRUM

Prodejna zahradních potřeb
tel.: 546 224 033
Kancelář
tel.: 546 223 042
mob.: 606 409 088.

Vchod do zahradního centra Čtyřlístek zde mezi
obchody OBI a PENNY.

Zde nás najdete na mapě.

Čtyřlístek ZC na Facebooku

Státní svátky

5.7. a 6.7. 2019 ZAVŘENO

Otevírací doba
DenOdDo
Pondělí09:0017:00
Úterý09:0017:00
Středa09:0017:00
Čtvrtek09:0017:00
Pátek09:0017:00
Sobota09:0017:00
Neděle 10:0017:00

Rady do zahrady v květnu

Vzhledem k letošnímu posunutému jaru se veškeré práce „jarní práce“ budou muset provést, jak vyjde čas – čím dříve tím lépe.

Upravujeme přivázání mladých stromků k opěrným kůlům, aby jejich spojení nebylo ani příliš těsné, ani příliš volné.

Vylamujeme letorosty vinné révy, které nemají nasazeno na kvetení. Vysazujeme okrasné dřeviny v kontejnerech.

Na stromech provádíme postřiky proti nemocem a škůdcům, v podstatě u všech druhů ovoce. Do korun stromů zavěšujeme lapače, abychom v naší zahradě pochytali co největší množství škůdců.

Stromům, které bohatě kvetly, přidáváme do postřiku proti nemocem a škůdcům kapalná hnojiva, abychom zlepšili jejich výživu. Preventivní postřik provedeme proti pilatkám, mšicím a strupovitosti po odkvětu ovocných stromů – Euparen, Rubigan.

Na ovocných stromech se mohou objevit nemoci – proti padlí jabloňovému Discus

TIP: Výhony u ovocných stromů – hrušní a jabloní ohýbáme do vodorovné polohy, abychom podpořili plození. Pokud mají jabloně, hrušně a broskvoně nasazeno na velikou úrodu, protrháme je, aby měl každý plod dostatek místa pro růst.

Na terasy, balkóny a do zahrad vracíme rostliny pěstované v nádobách.

Vyséváme některé popínavé rostliny ke konstrukcím a zdem. Osazujeme truhlíky a ostatní mobilní nádoby (petunie, surfinie, milion bells, balkon gold, muškáty vzpřímené i převislé, bakopa, lobelka, verbena, plektrantus…).

Vysazujeme letničky a dvouletky pro podzimní výsadbu, jako jsou například karafiáty, astry a pomněnky.

Je-li květen chladnější, chráníme rostliny v případě potřeby netkanou textilií.

Rostliny v nádobách, které jsme přezimovali a v dubnu otužovali, přesuneme na jejich venkovní stanoviště.

V první polovině května vysázíme hlízy jiřin a mečíků, v druhé polovině května pak dosny, které však už máme narašené ze skleníku nebo koupené v zahradním centru.

Do skleníku vysadíme rajčata (hlouběji a mírně šikmo), papriky, okurky salátové. Na teplých a chráněných místech můžeme vysazovat melouny, papriky a lilky. Pokračujeme ve výsevech zeleniny na záhony – letní ředkvičky, ředkev, brokolice…Záhony se zeleninou zavlažujeme, hnojíme a okopáváme. Zeleninu po výsevu chráníme netkanou textilií.

Z předpěstované sadby vysazujeme salát, celer, pórek, kedlubny.

(Rajčata se ven zpravidla vysazují po 20. květnu. Vyžadují chráněné teplé polohy, dostatek slunce a vláhy. Keříčkové odrůdy oporu nepotřebují, tyčkové se bez ní neobejdou. Ještě před výsadbou zapíchejte dostatečně hluboko do půdy vhodné tyčky nebo spirály. Sazenice vždy sázejte hlouběji, než rostly v hrnku, pustí adventivní kořeny, které jsou založeny v přízemní části stonku. Díky nim je rostlina schopná čerpat více živin. Nejlepší je zbavit sazenici spodních listů a umístit ji šikmo do hlubší rýhy nebo jamky. Pak ji samozřejmě důkladně zalijete. Osvědčilo se mulčování posečenou trávou, slámou, rašelinou apod. – rostlina tak lépe hospodaří s vláhou).

 

Zeleninu na záhonech přihnojujeme hnojivy určenými pro danou zeleninu. Rychlého účinku docílíme použitím práškových nebo kapalných hnojiv, která aplikujeme se zálivkovou vodou. Okamžité působení je však u hnojení na list.

Hnojení raných brambor rozdělíme do dvou dávek – první hnojení provedeme při výšce natě cca 10 cm a druhé hnojení při výšce cca 25 cm a zároveň podruhé hrůbkujeme, důležitá je i zálivka – pro růst hlíz.

Chráníme jahodník před plísní šedou a padlí jahodníkové postřikem Euparenem na začátku kvetení a postřik opakujme v plném květu a popřípadě ještě jednou za osm dní. (Postřik se provádí tak, aby zasáhl všechny květy)

Při chladnějším počasí vyčkáme s výsadbou kořenové zeleniny až na konec měsíce!!

Za teplého počasí bychom měli začít větrat ve sklenících a pařeništích.

Přesvědčte se zda má skleník správné větrání i zastínění, aby se nepřehřál!!

K bramborám v řádcích přihrneme zeminu. Sklízíme první ranou mrkev, letošní kopr, cukety a špenát. Keříčkové fazole vyséváme až v druhé polovině května. Pro sklizeň zelených lusků volíme bezvláknové odrůdy, pro sklizeň suchých lusků zvolíme i vláknité odrůdy.

Do jezírek můžeme v květnu zasázet lekníny – nové či přezimované. Naše zahradní centrum Vám nabízí i nutný materiál k sázení – koše, substrát pro vodní rostliny, hnojiva apod.

Lekníny a další vodní rostliny přezimující v bezmrazých místnostech přemisťujeme pomalu do jezírka.

Trávník

V průběhu měsíce května a dubna začínají trávníky intenzivně růst. To znamená, že je musíme začít pravidelně sekat na výšku mezi 3 cm až 5 cm (trávníky ve stínu doporučujeme sekat na 5 cm výšky). Trávník zkracujeme vždy pouze o 1/3 své výšky! Při sečení o více jak 1/3 původní výšky trávníku, může dojít k jeho poškození zežloutnutím.

Pro optimální výživu trávníku doporučujeme používat dlouhodobě působící trávníková hnojiva. Tato hnojiva jsou přesně přizpůsobena potřebám trávníku. Obsahují všechny důležité prvky pro výživu trávníku – tj. dusík, fosfor, draslík a hořčík, přičemž jejich obsah a vzájemný poměr je speciálně upraven pro potřeby optimálního vyživení. Různé formy a obsahy živin umožňují konkrétně reagovat na různá specifika každého stanoviště. Dlouhodobé působení trávníkových hnojiv je způsoben tzv. obalovaným jádrem.

Komentáře jsou uzavřeny