KONTAKTY

ČTYŘLÍSTEK ZAHRADNÍ CENTRUM s.r.o.
624 00 Brno - Bystrcká 40

ZAHRADNÍ CENTRUM

Prodejna zahradních potřeb
tel.: 546 224 033
Kancelář
tel.: 546 223 042
mob.: 606 409 088.

Vchod do zahradního centra Čtyřlístek zde mezi
obchody OBI a PENNY.

Zde nás najdete na mapě.

Čtyřlístek ZC na Facebooku

Otevírací doba
DenOdDo
Pondělí08:0018:00
Úterý08:0018:00
Středa08:0018:00
Čtvrtek08:0018:00
Pátek08:0018:00
Sobota08:0016:00
Neděle 10:0016:00
JBL Logo Marty

Rady do zahrady v červnu

Lidová pranostika:
Co červen nedá do klasu, červenec nažene v času.

V červnu dozrává první ovoce. Vzhledem k letošnímu chladnějšímu jaru, tak v červnu nelze prozatím sklízet třešně, jahody, maliny nebo rybízy, jako tomu bylo v minulých letech, nicméně se na plody ze zahrádky můžeme těšit o to více.

Pro dosažení kvalitní úrody je vhodná i ruční probírka nedozrálých plodů.

Trávník bychom měli v tomto období pravidelně sekat a za suchých dnů i kropit.

Na začátku měsíce trávník přihnojíme a pomocí pesticidů likvidujeme dvouděložné plevely. Pokud si na zahradě nepěstujeme trávník, ale udržujeme ho jen jako přirozeně kvetoucí louku, tak v  první polovině měsíce provedeme první senoseč.

Vhodná  je v těchto případech bubnová sekačka, která si dokáže poradit se vzrostlou trávou a současně umožní rostlinám přirozeně vysemenit.

Okrasným rostlinám odstraňujeme jejich odkvetlá květenství. Velkokvětým růžím odstraňujeme všechna poupata kromě vrcholového. Vyvazujeme nové výhony popínavých růží, vzrostlé jiřiny a vyšší trvalky.

Stále ještě můžeme vysazovat některé druhy drobných letniček. Přihnojujeme růže, aby nám nasadili na další kvetení. Kopretiny, chrpy a vlčí boby po odkvětu seřízneme, aby znovu vykvetly. Cibulky tulipánů a narcisů vytahujeme koncem měsíce z půdy. Rostliny v nádobách jednou za dva týdny otočíme, aby měly rovnoměrný přístup ke světlu. Některé pokojové rostliny můžeme začít postupně přivykat na venkovní slunění na terase.

Skalku mírně zavlažujeme, plejeme a rozrostlé rostlinky zmenšujeme.

Okrasným keřům pravidelně upravujeme jejich tvar.

Častěji řežeme i čerstvě vysazené opadavé živé ploty, kterým tak vytvoříme podmínky k bohatému zahušťování.

V živém plotu mohou  hnízdit ptáci, proto počkáme s prvním řezem na jejich vylétnutí!!

Na přelomu jara a léta je vhodné období k množení listnatých okrasných dřevin pomocí vrcholových řízků. Kontrolujeme ovocné dřeviny, jestli nejsou napadeny plísňovými chorobami nebo škůdci. Je-li to potřeba, zopakujeme ochranný postřik proti škůdcům a chorobám.

Stromy s bohatou násadou plodů přihnojujeme. Okopáváme ovocné stromy, aby pod nimi nerostl plevel. Stále ještě můžeme vyvazovat výhony a vřetena do vodorovné polohy.

Preventivně postřikujeme ovocné stromy proti padlí, strupovitosti a rzi hruškové.

Postřiky aplikujeme i proti pilatce, která způsobuje červivost jablek, hrušek a švestek. Stříkáme i proti obaleči jabloňovému.  Na kmeny stromů upevníme lepové pásy, které zabrání mravencům vynášet na strom mšice, a dalším škůdcům vylézt do koruny.

Révu vinnou přihnojujeme a vylamujeme její neplodné letorosty.

 

Ve vodním jezírku vyměňujeme vodu a čistíme nádrž od řas. Kontrolujeme ryby  a v případě jakýchkoliv pochybností se poraďte s odborníkem!

Pod rostliny jahodníků můžeme dodat piliny nebo slámu, abychom je ochránili před kontaktem s vlhkou půdou a předešli tak plísňovým chorobám.
V červnu můžeme sklízíme saláty,mrkve,ředkve,vodnici atd.

 

Letos zřejmě až v druhé (běžně v první) polovině měsíce sklízíme rebarboru, pak koření a bylinky, které sušíme na tmavém, dobře větraném a suchém místě.

Na nové vzniklé volné záhony můžeme začít ihned vysévat keříčkové fazole, ledový salát, ozimý pór, pozdější mrkve, čekanku salátovou hlávkovou a dřeňový hrách.

V teplejších naopak vysazujeme předpěstovaný lilek, vodní meloun a další teplomilné druhy.

Vodu nestříkáme, protože bychom tím navíc přispěli k pukání plodů a vzniku houbových onemocnění.

Komentáře jsou uzavřeny