Rady do zahrady v září
Čas sázení a přesazování
Září je nejvhodnější měsíc k rozdělení trsů trvalek i k přesazení nově nakoupených rostlin z kontejnerů na záhony.
Do skalek a lemů záhonů vysazujte hořce, polštářovité plaménky nebo krásné trnité máčky alpské. Vysoké kopretiny, denivky, bohyšky a čechravy budou napřesrok bohatostí květů.
V září provedeme ještě řez okrasných stromků a keřů. Je také vhodný čas pro vysazení jehličnanů a stálo–zelených dřevin z kontejnerů, které budou mít dostatek času do zimy zakořenit.
Při přesazování dřevin platí zásada, čím větší kořenový bal, tím lepší ujmutí. Po opadu listů přesazujeme i listnaté dřeviny.
Všechny jehličnany na zahradě vydatně zalévejte, potřebují nabrat vláhu pro zimu.
Do země také již potřebují usadit jarní cibuloviny – např. tulipány (s narcisy počkáme ještě pár týdnů, pokud ovšem nehrozí, že první mrazy přijdou příliš brzy).
Před těmi je třeba chránit také vysázené choulostivější druhy trvalek, pokud předpověď hrozí ranní mrazíky, rostliny přikryjte netkanou textilií
TRÁVNÍK
Září je rovněž vhodným měsícem k zakládání nového trávníku. Poměrně teplé počasí vyznačující se střídáním podzimního sluníčka s občasnými deštíky nám dává ideální podmínky pro růst vysetých semen.
Konec září je také nejlepší doba pro provzdušnění trávníku artikulací.
V září/říjnu provedeme přihnojení speciálním hnojivem pro podzimní hnojení (obsahuje více draslíku). Koncem léta ještě provedeme provzdušnění travnatých ploch a pokud je to potřeba i dosev. Pokud bude září teplé a suché, je zapotřebí trávník ještě zalévat.
Ovocná zahrada
Ovocné stromy dávají úrodu podzimního ovoce, které sklízíme podle stupně zralosti a uskladňujeme výběrové a prvotřídní plody. Také méně kvalitní, i spadané ovoce zpracujeme, například na mošt. Aby dřevo ovocných stromů dobře vyzrálo, můžeme je přihnojit draselným hnojivem. Vlašské ořechy nesklízejte předčasně, abyste nezkrátili jejich trvanlivost a nezpůsobili nahořklost.
Zeleninová zahrada
Záhony po sklizni důkladně pohnojíme kompostem nebo použijeme zelené hnojení. V našem zahradním centru Vám s výběrem rádi pomůžeme.
Rozsazujeme trsy pažitky, vysazujeme zimní salát a ředkvičky, sušíme sklizený česnek a připravujeme jej k výsadbě.
Září je sice měsíc sklizně, ale na další rok vyséváme např. ředkvičky, zimní salát.
Dávejte si dobrý pozor, kterou zeleninu vysazujete po které. Z hlediska výskytu chorob a škůdců je důležité dbát na správné osevní postupy a sledy.
Okrasná zahrada
Růže můžeme zkrátit o 1/3, odstraníme plané neočkované výhony a ještě před okopáním je přihnojíme. Gladioly a jiřiny vyndáme ze země a uložíme na suché místo. Koncem září nebo začátkem října je čas na výsadbu cibulovin kvetoucích na jaře.
Na trvalá stanoviště vysazujeme předpěstované dvouletky, rozdělujeme trsy trvalek.
Ačkoliv přívětivé počasí stále přetrvává, nezapomínejme, že v brzké době může dojít k prudkému ochlazení zejména v noci. Připravme si proto už teď vhodný materiál pro přikrytí choulostivých rostlin, jako jsou jiřinky, hlíznaté begónie a další.
JEZÍRKO
Zahradní jezírko si na podzim žádá vaši péči, aby zimu přečkalo v dobré kondici a na jaře bylo čisté a připravené pro vaše vodní rostliny nebo dokonce rybky.
Přípravky na bázi bakterií a enzymů vám vydatně pomohou udržet jezírko čisté a zdravé i bez agresivní chemie a výměny vody.
Před zimou je třeba jezírko zbavit různých nečistot. Organické zbytky a tlející listí totiž uvolňují toxické plyny. Proto je vhodné zajistit okysličování vody a zabránit úplnému zamrznutí vodní hladiny.
Různých sedimentů, listí a zbytků rostlin můžete jezírko zbavit a vyčistit jej také chytrou a šetrnou cestou – pomocí bakterií a enzymů.
Naše tipy:
- přijďte si k nám koupit hokaido dýní
- osaďte si truhlíky rostlinami kvetoucími na podzim např. vřesy, chryzantémy
- vysazujte cibuloviny (narcisy, tulipány, krokusy …)