KONTAKTY

ČTYŘLÍSTEK ZAHRADNÍ CENTRUM s.r.o.
624 00 Brno - Bystrcká 40

ZAHRADNÍ CENTRUM

Prodejna zahradních potřeb
tel.: 546 224 033
Kancelář
tel.: 546 223 042
mob.: 606 409 088.

Vchod do zahradního centra Čtyřlístek zde mezi
obchody OBI a PENNY.

Zde nás najdete na mapě.

Čtyřlístek ZC na Facebooku

Státní svátky

5.7. a 6.7. 2019 ZAVŘENO

Otevírací doba
DenOdDo
Pondělí09:0017:00
Úterý09:0017:00
Středa09:0017:00
Čtvrtek09:0017:00
Pátek09:0017:00
Sobota09:0016:00
Neděle 10:0015:00

Rady do zahrady v září

Čas sázení a přesazování

Září je nejvhodnější měsíc k rozdělení trsů trvalek i k přesazení nově nakoupených rostlinkontejnerů na záhony.

Do skalek a lemů záhonů vysazujte  hořce, polštářovité plaménky nebo krásné  trnité máčky alpské. Vysoké kopretiny, denivky, bohyšky a čechravy budou napřesrok bohatostí  květů.

V září provedeme ještě řez okrasných stromků a keřů. Je také vhodný čas pro vysazení jehličnanů a stálozelených dřevin z kontejnerů, které  budou mít dostatek času do zimy zakořenit.

Při přesazování dřevin platí zásada, čím větší kořenový bal, tím lepší ujmutí. Po opadu listů přesazujeme i listnaté dřeviny.

Všechny jehličnany na zahradě vydatně zalévejte, potřebují nabrat vláhu pro zimu.

Do země také již potřebují usadit jarní cibuloviny –  např. tulipány (s narcisy počkáme ještě pár týdnů, pokud ovšem nehrozí, že první mrazy přijdou příliš brzy).

Před těmi je třeba chránit také vysázené choulostivější druhy trvalek, pokud předpověď hrozí ranní mrazíky, rostliny přikryjte netkanou textilií 

TRÁVNÍK

Září je rovněž vhodným měsícem k zakládání nového trávníku. Poměrně teplé počasí vyznačující se střídáním podzimního sluníčka s občasnými deštíky nám dává ideální podmínky pro růst vysetých semen.
Konec září je také nejlepší doba pro provzdušnění trávníku artikulací.

V září/říjnu provedeme přihnojení speciálním hnojivem pro podzimní hnojení (obsahuje více draslíku). Koncem léta ještě provedeme provzdušnění travnatých ploch a pokud je to potřeba i dosev. Pokud bude září teplé a suché, je zapotřebí trávník ještě zalévat.

Ovocná zahrada

Ovocné stromy dávají úrodu podzimního ovoce, které sklízíme podle stupně zralosti a uskladňujeme výběrové a prvotřídní plody. Také méně kvalitní, i spadané ovoce zpracujeme, například na mošt. Aby dřevo ovocných stromů dobře vyzrálo, můžeme je přihnojit draselným hnojivem. Vlašské ořechy nesklízejte předčasně, abyste nezkrátili jejich trvanlivost a nezpůsobili nahořklost. 

Zeleninová zahrada

Záhony po sklizni důkladně pohnojíme kompostem nebo použijeme zelené hnojení. V našem zahradním centru Vám s výběrem rádi pomůžeme.

Rozsazujeme trsy pažitky, vysazujeme zimní salát a ředkvičky, sušíme sklizený česnek a připravujeme jej k výsadbě.

Září je sice měsíc sklizně, ale na další rok vyséváme např. ředkvičky, zimní salát.

Dávejte si dobrý pozor, kterou zeleninu vysazujete po které. Z hlediska výskytu chorob a škůdců je důležité dbát na správné osevní postupy a sledy.

Okrasná zahrada

Růže můžeme zkrátit o 1/3, odstraníme plané neočkované výhony a ještě před okopáním je přihnojíme. Gladioly a jiřiny vyndáme ze země a uložíme na suché místo. Koncem září nebo začátkem října je čas na výsadbu cibulovin kvetoucích na jaře.

Na trvalá stanoviště vysazujeme předpěstované dvouletky, rozdělujeme trsy trvalek.

Ačkoliv přívětivé počasí stále přetrvává, nezapomínejme, že v brzké době může dojít k prudkému ochlazení zejména v noci. Připravme si proto už teď vhodný materiál pro přikrytí choulostivých rostlin, jako jsou jiřinky, hlíznaté begónie a další.

JEZÍRKO

Zahradní jezírko si na podzim žádá vaši péči, aby zimu přečkalo v dobré kondici a na jaře bylo čisté a připravené pro vaše vodní rostliny nebo dokonce rybky.

Přípravky na bázi bakterií a enzymů vám vydatně pomohou udržet jezírko čisté a zdravé i bez agresivní chemie a výměny vody.

Před zimou je třeba jezírko zbavit různých nečistot. Organické zbytky a tlející listí totiž uvolňují toxické plyny. Proto je vhodné zajistit okysličování vody a zabránit úplnému zamrznutí vodní hladiny.

Různých sedimentů, listí a zbytků rostlin můžete jezírko zbavit  a vyčistit jej také chytrou a šetrnou cestou – pomocí bakterií a enzymů.

Naše tipy:

  • přijďte si k nám koupit hokaido dýní
  • osaďte si truhlíky rostlinami kvetoucími na podzim např. vřesy, chryzantémy
  • vysazujte cibuloviny (narcisy, tulipány, krokusy …)

Komentáře jsou uzavřeny