KONTAKTY

ČTYŘLÍSTEK ZAHRADNÍ CENTRUM s.r.o.
624 00 Brno - Bystrcká 40

ZAHRADNÍ CENTRUM

Prodejna zahradních potřeb
tel.: 546 224 033
Kancelář
tel.: 546 223 042
mob.: 606 409 088.

Vchod do zahradního centra Čtyřlístek zde mezi
obchody OBI a PENNY.

Zde nás najdete na mapě.

Čtyřlístek ZC na Facebooku

Otevírací doba
DenOdDo
Pondělí09:0017:00
Úterý09:0017:00
Středa09:0017:00
Čtvrtek09:0017:00
Pátek09:0017:00
Sobota09:0017:00
Neděle 09:0013:00

Zahrada v říjnu

V říjnu zahrada vydává poslední ovoce a zeleninu a barví se do podzimních tónů.

Je to nejvhodnější doba k výsadbě většiny dřevin, okrasných i ovocných, a také  růží.

Můžete také založit skalku, zasadit česnek…

Je na čase sklidit zimní odrůdy jablek a hrušek. Pokud jsou sklizené šetrně – bez otlučení – a správně uskladněné, mohou vydržet až do jara.

Měli bychom zavčas zkontrolovat všechny prostory ke skladování, vyčistit sklepy, vybílit je vápnem, omýt přepravky a bedničky na uskladnění ovoce a zeleniny. Skladovací teplota by se měla pohybovat mezi 2–5°C při 95% relativní vlhkosti vzduchu. Nemáme-li tyto ideální podmínky, uložíme plody do mírně provlhčeného, čistého písku.

V říjnu také pokračuje sklizeň dýní, jejich uskladnění a zpracování. Podzimní den je tou pravou příležitostí, jak můžete dýni zpracovat.

Co nestihneme v říjnu, budeme v průběhu dalších měsíců jen těžko dohánět 🙂

Koncem měsíce již začínáme krmit ptáky.

Právě říjen je ideální pro výsadbu většiny listnatých, opadavých druhů. Od poloviny října do prvních mrazíků lze vysazovat v podstatě všechny ovocné stromy.

V této době můžeme přesadit i starší stromky. Bereme je s dostatečným balem.

 Vybírejte ovocné stromy s ohledem na klimatické podmínky zahrady i na případný výskyt škůdců a chorob

Kromě „klasických“ druhů je skvělé pěstovat také zajímavé novinky, jako jsou kanadské brusinky a borůvky, zimolez kamčatský. Stálicí jsou léčivé keře, jako je rakytník či hloh.

Na zahradě samozřejmě nemohou chybět ani okrasné dřeviny, ať už krásně kvetoucí, nebo okrasné listem, jako například proslulé japonské javory.

OKRASNÁ ZAHRADA

V teplých dnech první poloviny října můžete stále ještě vysazovat okrasné cibuloviny.  Například tulipány, sytě barevné modřence, atraktivní hyacinty,kosatce tvořící cibule, okrasné česneky, venkovní bramboříky.

Počátkem října je za příznivého počasí ještě poslední vhodná doba též pro narcisy.

V průběhu října také stále ještě můžete vysazovat do nádob cibulky tulipánů, krokusů a hyacintů pro zimní i jarní rychlení.

Můžete vysadit růže, které učiní každou zahradu pohádkovou (vyplatí se i růže ovocné – krásné i užitečné, dávající na podzim obří šípky).

Šípky, které poskytnou přirozený a bohatý zdroj vitamínů po celou zimu. Sklízet je můžete z růží planých, ale i pěstovaných, velké a kvalitní plodí například růže svraskalá. Stále ještě můžete sklízet a zpracovávat i chutné a léčivé plody aronie.

Zato chryzantémy se spokojí pouze s lehkou ochranou proti mrazu a ty pěstované v nádobách můžete až odkvetou přemístit na bezmrazé místo v domě. V říjnu však ještě udělají mnoho parády na zahradě, balkóně i terase.

Trávník 

Trávník v průběhu října sekejte již velmi zřídka a porost ponechte vyšší. V polovině měsíce jej s ohledem na počasí posečte na posledy – musí ještě do zimy trochu obrůst.

Velmi nízký porost by mráz snadno poškodil. Pro správné zimování je třeba i změnit hnojivo za podzimní ( Info o naší nabídce x odkaz na jinou str.na webu) a posléze přestat hnojit úplně.

Po poslední seči přihnojíme draselným hnojivem pro lepší vyzrání pletiv a pohodlnější přezimování. Vysoký a slehlý trávník by mohly pod sněhem napadat plísně. Z trávníku začínáme vyhrabávat spadané listí, které nám opět obohatí kompost. Pokud plánujete vysadit listnatý živý plot, je nejvyšší čas. Jako vhodné rostliny se osvědčili Ligustrum vulgare – ptačí zob, Buxus sempervirens – zimostráz stálezelený.

Říjen je též ideální pro založení nové skalky. Dny s relativně teplým a suchým počasím můžete využít na její budování. Podzimní termín je nejlepší i kvůli tomu, že přes zimu mráz může s jednotlivými komponenty ještě mírně pohnout. Na jaře pak stačí skalku poupravit a osázet.

ZELENINOVÁ ZAHRADA 

Většinu zeleniny je třeba včas, před příchodem mrazíků, sklidit a dobře uskladnit

Krátkodobý pokles teploty až teploty do -6°snese pekingské zelí, hlávková kapusta. Chránit je můžete foliovým, tunýlkem nebo netkanou bílou textilií.

Až do jara je na záhonech možné ponechat tyto zcela mrazuvzdorné druhy zeleninyrůžičková kapusta, zimní pórek, špenát, černý kořen, pastinák.

Koncem října vysazujeme česnek.

 

Nejlépe se mu bude dařit v teplém a slunném záhonu s hlinitopísčitou půdou dobře zásobenou živinami. Česnek je odolný proti mrazu. Nesmí se ale vysazovat do čerstvě vyhnojené půdy. Pro česnek jsou nejvhodnějšími předplodinami okurky anebo košťáloviny. Naopak nevhodnými předplodinami jsou rajčata, brambory a veškerá cibulová zelenina

V říjnu je poslední čas k vyzvednutí trsů bylinek, které pak můžete rychlit a používat i v zimě. Po vyrytí ze záhonů je zasaďte do květináčů a ponechejte v chladnu. Až je budete potřebovat, stačí je přenést do tepla, umístit na co nejsvětlejší místa a začít vydatněji zalévat. K rychlení se velmi hodí pažitka a listová petržel.

Jahodník

V říjnu můžete přispět k další bohaté úrodě sladkých jahod. Ještě koncem měsíce jahodník okopejte. Poté k rostlinám opatrně přihrňte zeminu, která je bude chránit před nepřízní počasí.

Komentáře jsou uzavřeny