KONTAKTY

ČTYŘLÍSTEK ZAHRADNÍ CENTRUM s.r.o.
624 00 Brno - Bystrcká 40

ZAHRADNÍ CENTRUM

Prodejna zahradních potřeb
tel.: 546 224 033
Kancelář
tel.: 546 223 042
mob.: 606 409 088.

Vchod do zahradního centra Čtyřlístek zde mezi
obchody OBI a PENNY.

Zde nás najdete na mapě.

Čtyřlístek ZC na Facebooku

Otevírací doba
DenOdDo
Pondělí09:0017:00
Úterý09:0017:00
Středa09:0017:00
Čtvrtek09:0017:00
Pátek09:0017:00
Sobota09:0015:00
NeděleZavřenoZavřeno

Zahrada v listopadu

Listopad patří mezi měsíce, kdy v zahradě je pořád velké množství barev. Nyní na stromech dozrávají podzimní a zimní plody, kvetou pozdně kvetoucí rostliny. I v listopadu je nutné, abyste se o zahradu řádně postarali. Jaké neodkladné práce je nutné provést právě v listopadu?

Okrasná zahrada

Vysbírejte a spalte opadané listy růží, protože v nich přezimuje řada houbových chorob a někteří škůdci, kteří by v příštím roce mohli zaútočit.

Pokud to počasí dovolí, vysaďte nyní růže. Listopad je posledním termínem pro řez pnoucích růží.

Do květináčů vysaďte nové růže, které jste si vybrali k tomu, aby vykvetly brzy na jaře ve skleníku a staré rostliny přesaďte.

V listopadu už zahradu zazimujte, choulostivější rostliny přikryjte chvojím, přidejte vrstvu mulče ke kořenům, nebo zasypte střed keře opadaným listím nebo zeminou.

V listopadu dokončete výsadby macešek. Pozdní trvalky budou stále kvést, dokud je nespálí mráz, ale je potřeba jim odstraňovat odkvetlé květy.

Chryzantémy koupené s poupaty každé dva týdny mírně přihnojujte. Jakmile začnou kvést, přestaňte hnojit.

Před příchodem prvních mrazíků přesaďte pozdě kvetoucí chryzantémy do květináčů a přeneste je do skleníku.

V listopadu zryjte všechny záhony a nechte je na zimu v hrubé brázdě.

Pokud máte v plánu příští rok vybudovat skalku, můžete se do toho pustit ještě nyní a do zámrazu budovat nejrůznější zahradní stavby.

Okrasné venkovní květináče, které nejsou odolné proti mrazu, byste měli řádně očistit a překlopit. Ostatní květináče obalte tepelnou izolací, případně je shromážděte na chráněném místě. Vyčistěte truhlíky.

Samozřejmostí je v tomto měsíci shrabování spadaného listí. To uložte do kompostu, prohoďte vápnem a zasypte vrstvou zeminy. Na jaře nám pak na zahradě poslouží jako skvělé hnojivo.

Provzdušněte a vyhnojte trávník, případně ho ošetřete proti mechům.

Stromy a keře

Ovocné stromy v listopadu vápníme. Nejvíce vápníku potřebují peckoviny.

Mladé ovocné stromky přihnojte kompostem.

Listopad je nejideálnější doba pro výsadbu stromů a keřů. Vysazujte a přesazujte nyní především jehličnany, vřesy, rododendrony a všechny stálezelené listnaté stromy.

Dokud nepřijdou mrazy, vysazujte ještě opadavé listnaté stromy a keře a také živé ploty. Nové výsadby můžete ochránit přes zimu vzdušným obalem z bílé netkané textilie. Ta stromky stíní a ochrání je také proti mrazovým trhlinám na kůře.

Nyní je vhodná doba pro přesazování jádrovin a peckovin.

Stálezelené dřeviny a jehličnany před příchodem mrazů ještě důkladně zalijte.

Starší živé ploty můžete ještě zastřihnout, aby zhoustly. Odstřihnuté větvičky jehličnanů, které dobře vypadají, můžete využít k tvorbě dušičkových věnečků anebo jiných dekorací do bytu.

Kadeřavost broskvoně je velmi nepříjemné a široce rozšířené houbové onemocnění. Proti této houbě jsou účinné postřiky s mědí. Aplikovat se mohou od léta až do následujícího jara, ale výhodné je provést postřik až po opadu listů. Ty totiž může přípravek poškodit. Navíc se jej spotřebuje větší množství. V době aplikace by nemělo silně mrznout.

Ovoce a zelenina

Do záhonů s výživnou a těžší půdou můžete v listopadu vysít rannou karotku, kořenovou petržel, ředkvičky, salát i cibuli. Jarní sklizeň bude mít náskok, zvláště pokud ji přikryjete bílou netkanou textilií.

Zahradní jezírko

V listopadu je také čas na pečlivé zazimování zahradních jezírek. V mělčích jezírkách vodu úplně vypusťte, jezírka vyčistěte a pokryjte je ochrannou textilií. Lekníny a další vodní rostliny nechte přes zimu v nádobách na chladném místě, například ve sklepě. Pokud jste majiteli dostatečně hluboké nádrže, která nepromrzá až na dno, pečlivě ji očistěte od zbytků rostlin a napadaného listí a vložte do vody svazek rákosových stébel. Ta pomohou s okysličováním vody pod ledem a navíc zabrání i nebezpečnému pnutí ledu, které by mohlo představovat nebezpečí poškození nádrže. Na zabránění pnutí ledu lze použít i obyčejné plovoucí PET lahve anebo větší kus polystyrenu či speciálně pro tento účel vyrobené odledovače.

Zahradní technika

V listopadu je vhodné vyčistit, zakonzervovat a uklidit veškeré zahradní náčiní.

Ukliďte skleník, pokud je potřeba, tak ho ještě lépe zaizolujte.

Zazimujte venkovní vodovody, pokliďte hadice, vypusťte a vyčistěte bazénky, barely a sudy na dešťovou vodu. Ty nechte obrácené dnem vzhůru, aby do nich nemohla voda zase natéct.

Pokud nemrzne, větrejte sklep.

Chystejte si krmítka

Na krmítko patří pouze semínka slunečnic, lůj a lojové koule, nejrůznější semínka a obiloviny.

V zimě mnohým ptákům, jež neodlétají do teplých krajin, přikrmování zachrání život.

Dostatečně prostorné a dobře zastřešené krmítko umístěte na zahradu již v listopadu, aby si na ně ptáčci zvykli. Navíc v závislosti na počasí můžete s přikrmováním v průběhu měsíce již začít.

Blíží se advent

Připravte si materiál na zhotovení adventního věnce a výzdoby na vánoční stůl. Pokud chcete živý vánoční stromek v květináči tak je vhodná doba k jeho výběru v Zahradním centru.

 Čtyřlístek ZC na Facebooku

Komentáře jsou uzavřeny