KONTAKTY

ČTYŘLÍSTEK ZAHRADNÍ CENTRUM s.r.o.
624 00 Brno - Bystrcká 40

ZAHRADNÍ CENTRUM

Prodejna zahradních potřeb
tel.: 546 224 033
Kancelář
tel.: 546 223 042
mob.: 606 409 088.

Vchod do zahradního centra Čtyřlístek zde mezi
obchody OBI a PENNY.

Zde nás najdete na mapě.

Čtyřlístek ZC na Facebooku

Otevírací doba
DenOdDo
Pondělí09:0017:00
Úterý09:0017:00
Středa09:0017:00
Čtvrtek09:0017:00
Pátek09:0017:00
Sobota09:0015:00
NeděleZavřenoZavřeno

Zahrada v prosinci

Prosinec se kvapem blíží. Možná by se zdálo, že v tomto měsíci se na zahradě moc práce nenajde, ale opak je pravdou. Ačkoli jste již většinu práce zvládli v listopadu, podívejte se, na co všechno si dát v prosinci na zahradě pozor.

 

Za příznivého počasí můžete dohnat, co jste v listopadu nestihli:

  • Vyplít a zrýt záhony – rytí v zimních měsících má skvělý vedlejší efekt – na světle se ocitnou v hloubi záhonů ukrytá vajíčka, kukly či přezimující larvy škůdců. Zima a ptáci si s nimi rychle poradí.
  • Přeložit kompost.
  • Vyjmout bylinky pro rychlení do květináčů a umístit je na teplé světlé místo.
  • Shrabat a zkompostovat listí.
  • Provzdušnit trávník, narušená místa opravit zeminou vylehčenou pískem.

Zimní péče o stromy

 

Pokud není zem promrzlá, můžete v prosinci vykopat jámy pro jarní výsadbu dřevin. Nejenže si ušetříte práci na jaro, kdy na zahradě obvykle nevíte, kam dřív skočit. Jámy budou pro stromky dokonale připravené, neboť stěny se důkladně okysličí.

Pokud zahradu nepřikryje sněhová pokrývka, která chrání rostliny před promrznutím, je třeba kontrolovat a případně doplnit izolaci, jako je sláma, chvojí a suché listí na citlivých rostlinách.

Proti mrazu je třeba izolovat i venkovní, trvale osazené nádoby.

Pokud sněhu napadne naopak velké množství, je třeba jej, zvláště pokud je mokrý a těžký, setřásat z mladých stromků, aby větve nepolámal. Jehličnany se proto ještě před příchodem zimy svazují do kuželů, keře, které by sníh mohl rozlomit, se schovávají pod přístřešky.

Ve vyšších polohách může mocná vrstva sněhu, pokud se na povrchu utvoří pevná krusta, umožnit lesní zvěři okusovat stromky třeba o metr výše. Proto se vyplatí dostatečně vysoké ochrany, nebo je třeba pletivo posunout vzhůru. Proti okusu zvěří je třeba chránit i vinnou révu na vinicích.

I v zimě můžete sklízet chutné ovoce, a to mišpule. Plody tohoto pěkného stromku jsou nejchutnější právě až po přemrznutí.

Dřeviny v zimě žízní

 

Opadavé stromy a keře po shození listů výrazně zpomalí všechny životní pochody, nevypařují již vodu listy a mají proto malou spotřebu. Ale dřeviny stálezelené potřebují vody více, a za mrazivého počasí často trpí suchem. Proto je třeba je za příznivého počasí, když zem promrzlá není, (nebo ji alespoň zahřívá slunce), dostatečně napojit.

Zimním suchem nejvíce trpí rododendrony, azalky a další neopadavé listnáče.

Ve svých sklepech pravidelně kontrolujte uskladněné plody ovoce, hlízy a cibule okrasných rostlin, které budete sázet na jaře. Důležité je mít prostory dostatečně větrané. V zimě větrejte v poledních hodinách. Plody napadené chorobami, či jinak poškozené vyhoďte. Ze stromů otrhejte scvrklé plody a suché listí, které samovolně neopadlo. Hrozí zde riziko rozšíření případných chorob.

Čerstvá zimní zelenina

V prosinci můžete rychlit řeřichu, naťovou petržel a další bylinky, naťovou cibuli i čekankové puky. V kuchyni tak bude stále dostatek čerstvých, kvalitních a chutných zdrojů vitamínů.

Některé druhy vytrvalé zeleniny dokonce lze na záhonech pěstovat i v zimě.

Růžičková kapusta může v mírných zimách i přezimovat. Stejně tak i hlávkovou kapustu můžete sklízet až do Vánoc. Vydrží teploty okolo -10°C. Na záhonech je přezimující hlávkový salát (setý v říjnu) a ozimý špenát, který se vysévá ke konci září. Od druhé poloviny prosince můžete vysít pór a sadbu pak vysadit v dubnu.

Okrasná zahrada

Ve dnech, kdy příliš nemrzne, zalévejte dvouletky, trvalky, mladé, ale i všechny okrasné dřeviny. Vysejte trvalky, které potřebují přes zimu projít mrazem.

Sníh odklízený z cestiček odhazujte k rostlinám, větší vrstva sněhu zamezí promrzání půdy, a chrání tak rostliny. Navíc při oblevě dodá rostlinám potřebnou vláhu. Při použití soli k odstranění ledu nebo sněhu dejte velký pozor, aby se nedostala k rostlinám, dochází tak poměrně často k jejich poškození, které se projeví na jaře.

U rostlin, které přezimujete (např. muškáty, fuchsie, laurusy, oleandry a jiné) pravidelně kontrolujte jejich zdravotní stav, odstraňujte suché a žluté listy, a pokud to vyžadují, tak je zalijte. V této době se na mladých výhonech a listech, které jsou měkké a nevyzrálé, často vyskytují škůdci, jako jsou např. mšice, molice. V případě výskytu použijte některý z přípravků na ochranu rostlin proti danému škůdci.

 

Nenechte jezírko s rybami zamrznout

K spánku se uložily i rybky v zahradním jezírku. V nádrži, kde kromě rostlin žijí i ryby, nesmíte nechat zamrznout hladinu, jinak vyčerpají kyslík a udusí se. Je řada způsobů, jak udržovat větrací otvor stále dostatečně velký.

Život za oknem

Ptáci na krmítku, roztomilé sýkorky i všichni další otužilí opeřenci, vnesou do zimních dní dobrou náladu. Nezapomeňte na ně ani v prosinci. Přes rok se Vám odvděčí zpěvem a sběrem škodlivého a obtížného hmyzu.

Klidný spánek netopýrů

Objevili jste na půdě či ve stodole zimující kolonii netopýrů? Z důvodu nedostatku vhodných jeskyní a dutin opravdu výjimečně vezmou zavděk náhradními prostory. Pokud je ze spánku vyrušíte, zásadně ohrozíte jejich přežití – stačí dvě tři probuzení z pravého zimního spánku během zimy a netopýři umírají na nedostatek energie, se kterou musí velmi šetřit.

 

Vánoční stromek

A pokud jste se letos rozhodli pořídit si živý vánoční stromek, musíte počítat s větší starostí o to, aby stromek vůbec živý zůstal. Stromek je nutno minimálně tři dny před Štědrým dnem postupně přivyknout na pokojovou teplotu a to tím, že ho přemístíte nejdříve do chladnější místnosti, kde ho nechte jeden až dva dny přivyknout na vyšší teplotu, a teprve potom stromek postavte na místo mu určené a pravidelně ho zalévejte. V teple by neměl zůstat déle než jeden týden, potom stromek opět přeneste do chladnější místnosti na jeden až dva dny. Pokud není venku zrovna -10 stupňů, můžete stromek přenést ven, v opačném případě počkejte, až mrazy poleví.

 

Vánoční výzdoba

Máte-li zahradu, máte tím pádem i rostlinný materiál na to, abyste si sami vyrobili adventní věnec na dveře a stůl. A na Štědrý den pak můžete, kromě jídla, umístit na stůl z větví, kůry a suchých plodů vyrobený vánoční svícen. A pak už budete v čase adventním rozjímat a o vánocích užívat klidu a pohody se svými blízkými.

Přejeme Vám šťastný a veselý nový rok 2014.

Komentáře jsou uzavřeny