KONTAKTY

ČTYŘLÍSTEK ZAHRADNÍ CENTRUM s.r.o.
624 00 Brno - Bystrcká 40

ZAHRADNÍ CENTRUM

Prodejna zahradních potřeb
tel.: 546 224 033
Kancelář
tel.: 546 223 042
mob.: 606 409 088.

Vchod do zahradního centra Čtyřlístek zde mezi
obchody OBI a PENNY.

Zde nás najdete na mapě.

Čtyřlístek ZC na Facebooku

Otevírací doba
DenOdDo
Pondělí09:0017:00
Úterý09:0017:00
Středa09:0017:00
Čtvrtek09:0017:00
Pátek09:0017:00
Sobota09:0015:00
NeděleZavřenoZavřeno

Zahrada v únoru

V únoru se zima vlády ještě nevzdala. Navzdory tomu zahradní sezóna již začíná. Je čas na první výsevy pro předpěstování zeleniny i květin, i na prořezávky a úpravy zahrady, která se pomalu začíná probouzet ze zimního spánku.

Začínají se již na zahradě objevovat první květy, obzvláště pak poslové jara, kterým jsou každoročně sněženky. Citlivé rostliny je i v únoru třeba chránit před mrazem a větrem.

V tomto měsíci byste měli převrstvit kompost, který jste založili loni. Na dně by měla být vrstva hrubšího materiálu, nad ním pak kompost samotný a nahoru by měl opět přijít hrubší materiál. Nakonec můžete kompost prolít močůvkou. Čtyři až pět měsíců po založení již můžete kompost používat a rozvážet po zahradě.

Pokud se chystáte na jaře vysazovat stromy a keře, již v únoru můžete vykopat jámy, aby stihly dobře zvětrat.

Když mrazy ustoupí, můžete mírně nakypřit a uhrabat záhony a plochy určené pro výsadbu košťálovin posypat páleným vápnem, které je mimo jiné prevencí proti kořenovým nádorům košťálové zeleniny.

Pokud jste na podzim nestihli shrabat všechno listí pod ovocnými stromy, můžete to napravit ještě do konce února. Zabráníte tak šíření houbových chorob, rzi a strupovitosti.

Koncem měsíce prospěje trávníku vyhrabání odumřelé trávy a mechu, ovšem za bezmrazého počasí, kdy nejsou listy trávy zkřehlé.

Na konci měsíce je také ideální doba pro roubování meruněk, třešní a višní. U jabloní, hrušní a rybízu je zase pravý čas rouby odebrat.

Nezapomínejte ani na pokojové a balkonové rostliny, je třeba připravit je na novou sezonu.

OKRASNÁ ZAHRADA

V únoru začínají na zahradě kvést některé okrasné dřeviny, trvalky, cibulnaté a hlíznaté květiny. První se rozvinou otužilé čemeřice a talovíny, v teplejších oblastech je koncem měsíce následují sněženky a krokusy, ozdobné lýkovce a vonné kaliny. Za příznivého počasí se již můžete těšit z probouzející se přírody a začít s prvními jarními pracemi na zahradě. Hlavní přípravy se ale zatím odehrávají na okenních parapetech, při předpěstování prvních sazeniček. Například už teď, začátkem února je vhodné začít s výsevem rostlin, které vyžadují dlouhou dobu předpěstování. Výsev se týká především lobelek, hledíků, petúnií, aster čínských ale i begónií.

Výsevy za okno

Substrát pro výsev musí být lehký a neměl by obsahovat mnoho živin, ty při klíčení a vzcházení semen potřeba nejsou. Zakoupit lze i speciální substrát pro množení a výsevy. Semínka jemně přitlačte na povrch, nezasypávejte. Misky je vhodné přikrýt fólií či průsvitným, perforovaným plastem pro zajištění vhodnějšího mikroklima. Substrát pak také méně a pomaleji vysychá. Komfortním řešením je sadbovač. Vzcházející semínka je nejlepší rovnoměrně rosit rozprašovačem na květiny, aby je proud vody nepoškodil. Zásadní je dostatek světla na jižně či východně orientovaném okenním parapetu. Pokud je denního světla málo, můžete jej nahradit pomocí fotosyntetické zářivky. Ke konci měsíce již můžete rostliny přesadit do nového substrátu (vhodný je zahradnický substrát smíšený s pískem a vyzrálým kompostem). Při přesazování zakraťte také příliš dlouhé kořeny.
Další důležité práce:

V teplých místnostech či sklenících již můžete osázet truhlíky. Vysejte letničky do nádob, aby se mohly rychleji vyvíjet pro pozdější výsadbu. Můžete ještě vysazovat trvalky, které vyžadují zimní přemrznutí. Okrasné keře seřízněte těsně nad zemí. U keřů, které kvetou již zjara, odstraňte jen suché nebo poškozené větve. Nemocné a odumřelé dřeviny odstraňte i s kořeny. Pokud nejsou mrazy, můžete omladit stálezelené listnaté stromy a živé ploty. Dokončete stříhání živých plotů.

Pravidelně kontrolujte dvouletky přezimující pod vrstvou chvojí. Tuto ochrannou vrstvu občas odstraňte, abyste rostliny vyvětrali. Jakmile bude sníh na ústupu, nezapomeňte po jeho roztátí zastřihnout trvalky a pohnojit je. Prověřujte stav uskladněných cibulovin. U balkónových rostlin, které máte na přezimování v chladnu, zkontrolujte přítomnost škůdců.

TRÁVNÍK

Neměli byste vstupovat na zmrzlý trávník, aby mrazem zkřehlá stébla trávy neodumírala a nevznikla tak holá místa. Pokud už v teplých oblastech půda rozmrzne, můžete na trávník přidat jemný kompost, popřípadě můžete založit nový.

STROMY A KEŘE

V únoru můžete prořezat stromy, které potřebují zmladit. Řez ostatních jádrovin byste měli nechat až na květen, peckoviny byste pak neměli řezat vůbec. Prořezat byste měli naopak bobuloviny, které tím zmladíte a zároveň tak napomůžete kvalitní sklizni. Stříháte výhony starší čtyř let, které poznáte podle toho, že mají načernalou barvu.
Pokud není mrazivé počasí, proveďte postřik, kterým opláchnete kmeny a silné větve stromů, na nichž se zpravidla nachází nejvíc larev škůdců. Máte-li na zahradě problémy se zvýšeným výskytem mšic, postříkejte také letorosty, kde se vyskytuje nejvíc jejich vajíček. Broskvoně byste měli ošetřit přípravkem proti kadeřavosti.

Další důležité práce

Meruňky, třešně a višně můžete začít roubovat koncem měsíce. Shrabte a zkompostujte poslední zbytky zahradního listí. Kontrolujte stav uloženého ovoce. Zkažené či kazící se odstraňte. Nemrzne-li, nastává vhodná doba pro řez ovocných stromů; jejich koruna je bez listů mnohem přehlednější a stromy nejsou ještě v plné míze. Po sněhové pokrývce můžete rozhodit komplexní hnojivo nebo kompost, protože s vodou z tajícího sněhu jejich živiny proniknou do půdy.

Abyste předešli poničení stromů (když po mrazivé noci zasvítí slunce na tmavý kmen, vznikne ve dřevě napětí a kůra popraská), natřete jejich kmen bílou barvou nebo jej obalte starou karimatkou.

Pěstujete-li angrešt, zkraťte všechny jeho výhony asi o pět centimetrů. Předejdete tím pozdějšímu napadení jeho plodů hnědým (americkým) padlím.

Pro zajištění bohaté úrody rybízu je třeba rybízové keře pravidelně prořezávat. Mladé výhony jsou plodnější než staré a keře navíc budou prosvětlené. Nejvhodnější dobou je již únor, mráz by ale již neměl být nižší než 5°C pod nulou.

V únoru si dejte pozor na zimu  

Při každé krátké oblevě zalijte stále zelené dřeviny a jehličnany. Chraňte stálezelené rostliny před prudkým sluncem a před větrem přikrývkou chvojí nebo sněhu. Přišlápněte všechny dřeviny a trvalky, které povytáhl mráz. Choulostivým rostlinám udělejte stínění, aby je sluneční paprsky s mrazem nepoškodily.

ZELENINOVÁ ZAHRADA

V únoru je čas na první výsevy semínek do misek v teple na okenním parapetu (nebo vytápěném skleníku či zimní zahradě) pro předpěstování sazeniček. Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky.

Vypěstujte si první jarní ředkvičky a karotky. Otužilé ředkvičky jsou první jarní zeleninou, kterou je možno venku vypěstovat. Rané odrůdy ředkviček lze do teplého či poloteplého, hnojem či kompostem vyhřívaného pařeniště vysít již v únoru, sklízet je pak můžete již ve druhé polovině března. Jsou otužilé, ale jarní mrazíky je při vzcházení mohou poškodit. Pokud pařeniště nestačí, můžete je ještě překrýt lehkou bílou netkanou textilií. Mezi kvalitní nové rané odrůdy ředkviček patří například Viola, Prima, Sixta, Duo.

Podobně časně lze vypěstovat i rané odrůdy karotky. Jsou jen o trochu méně otužilé, nežli ředkvičky.

V únoru sklízíme ozimou cibuli, špenát, růžičkovou kapustu, cibuli sečku a listy kadeřávku. Brambory můžete již nyní připravovat na ranou výsadbu.

 

Další důležité práce:

Abyste předpěstovali sazenice, můžete vysévat do nádob raný salát, letní pór, ranou košťálovou zeleninu, rajčata, papriku, bazalku a majoránku. Jakmile se rozvinou děložní lístky rostlin, přesaďte je po jedné do menších květináčků s odtokovým otvorem.

Zryjte půdu v záhonech a poté je pohnojte. Záhony ještě před výsadbou povápněte páleným vápnem.

Kontrolujte stav uložené zeleniny. Zkaženou a kazící se odstraňte.

 

VINOHRAD

Také v keřích vinné révy začíná životodárná míza proudit velmi časně zjara. Proto se mají prořezávat již v polovině února, později by došlo ke zbytečným ztrátám této životadárné tekutiny.

Na každém keři plodných odrůd révy, které tvoří velké hrozny, by mělo zůstat 6 – 8 oček na jeden čtvereční metr půdy pod ním.

U odrůd plodících menší hrozny v menším počtu lze ponechat i 12 oček.

Již v únoru je možné začít také s přihnojováním vinice, voda z tajícího sněhu hnojivo dostatečně naředí a dopraví ke kořenům.

 

JEZÍRKO

Zahradní říčky, potůčky, ale i jezírka je po zimě nutné pročišťovat od odumřelých částí rostlin, listí a větví. U menších jezírek je velmi důležité prorazit led (klidně i opakovaně), aby se voda v něm „neudusila“ a dostal se do ní kyslík i sluneční paprsky.

POKOJOVÉ ROSTLINY

Bramboříky, které zdobily domácnosti zvláště o Vánocích, nechte zatáhnout. Hlízy vyndejte, očistěte a vysaďte do kyselého substrátu tak, aby dvě třetiny hlízy zůstaly nad zeminou. Květináč poté můžete zapustit do záhonu.

Pro únor je charakteristická nabídka rozmanitých rychlených rostlinek: koupit můžete kvetoucí primulky, narcisy, tulipány. Abyste je zachovali co nejdéle v nejlepší kondici, vyberte jim co nejchladnější místo v bytě. Ideálně se hodí prostor mezi okny. I poté, co odkvetou, je musíte zalévat, abyste je mohli později vysadit do volné půdy.

Přezimované muškáty i tyrolské karafiáty ke konci měsíce seřízněte (každý výhon na třetinu) a přesaďte do nové zeminy.

Fuchsiím zkraťte ve stejnou dobu výhony z minulého roku asi na polovinu. Jen tak docílíte vytvoření hustých keříků.

Pokud budete nakupovat nové rostliny, dostatečně je zabalte, ještě lépe i uložte do kartonové krabice, aby bez újmy přežily cestu domů. I když trvá jen pár minut, mohou se podchladit, a v důsledku toho nenávratně poškodit.

Komentáře jsou uzavřeny