KONTAKTY

ČTYŘLÍSTEK ZAHRADNÍ CENTRUM s.r.o.
624 00 Brno - Bystrcká 40

ZAHRADNÍ CENTRUM

Prodejna zahradních potřeb
tel.: 546 224 033
Kancelář
tel.: 546 223 042
mob.: 606 409 088.

Vchod do zahradního centra Čtyřlístek zde mezi
obchody OBI a PENNY.

Zde nás najdete na mapě.

Čtyřlístek ZC na Facebooku

Otevírací doba
DenOdDo
Pondělí09:0017:00
Úterý09:0017:00
Středa09:0017:00
Čtvrtek09:0017:00
Pátek09:0017:00
Sobota09:0015:00
NeděleZavřenoZavřeno

Zahrada v březnu

Příslib jara se proměňuje ve skutečnost a v hřejivých slunečných paprscích budou první jarní práce na zahradě radostí. Rozkvétají krokusy, bledule a sněženky, první poslové krásného, voňavého jara. Nastal čas pro nedočkavé zahradníky, kterým právě začíná sezóna.

Určitou péči vyžadují záhony trvalek, jahodníků, skalka, ovocné stromy i keře. Některé je třeba prořezat, přihnojit a chránit proti škůdcům a chorobám.

Všude, kde již roztál sníh, na nás vykukuje, co vše jste zapomněli uklidit či dokončit. Novou sezonu tedy začněte úklidem. Zlikvidujte zbytky suché natě u trvalek. Vyhrabte zbytky listí, přeházejte a srovnejte kompost a dokončete přípravu záhonů.

Tento měsíc také rozhoduje o tom, jakých výsledků dosáhnete při pěstování zeleniny i ovoce na užitkové zahradě.

V průběhu března můžete začít s vysazováním okrasných stromů a zakládáním živého plotu. Ovocné stromy po zimě kontrolujte, seřezávejte a roubujte. Důkladně zalijte jehličnany. Chraňte stálezelené keře před přímými slunečními paprsky, které v této době mohou, škodit víc než mráz. Měli byste je také začít chránit proti škůdcům, kteří se s jarem rovněž probouzejí. V březnu můžete začít na záhonech vysévat zeleninu.

 

OKRASNÁ ZAHRADA

Nejprve zkontrolujte, jak dopadly okrasné rostliny po zimě, zejména ty citlivější. Při té příležitosti odstraňte chvojí, popř. listí a pohnojte je kompostem. Když odtaje sníh a pominou mrazy, je již možné odstranit suchá stébla z trvalkových záhonů a okrasných trav. V zimě byla odumřelá hmota  užitečná, chránila rostliny před mrazem  a také poskytla zimní útočiště užitečným druhům hmyzu.  Koncem měsíce začněte vysazovat trvalky, popínavé rostliny, trávy a skalničky. V březnu kvetou trvalky (koniklec, sasanky, prvosenky) a cibuloviny (sněženky, hyacint, bledule, krokusy, modřence, tulipány a narcisy).

 

Výsev okrasných letniček

V březnu je vhodné předpěstovat si sazeničky letniček, které mají delší vegetační dobu, nebo jsou citlivé na jarní mrazík: hledík, letní fialy, jednoletý čínský karafiát, všechny astry, slaměnku, jednoletou plamenku, šruchu, závtah, fialu, sporýš a ostálku.

Semena se vysévají do poloteplého pařeniště, nebo na okenní parapet. Na sáčku s osivem si přečtěte, které druhy letniček klíčí na světle – v tom případě je nezakrývejte a jen je zlehka zatlačte do půdy (například destičkou). Výsadbu, jež se ujme, je třeba postupně otužovat: nejdříve zvedejte průhledný ochranný kryt na krátkou chvilku, později tuto dobu prodlužujte.

Výsadba a rozmnožování trvalek

Koncem března lze při dobrém počasí začít vysazovat okrasné trvalky kvetoucí v létě i vytrvalé bylinky. Zrovna tak je lze rozmnožovat dělením trsů a přesazovat.

Trsy trvalek vyryjte opatrně, abyste nepoškodili kořeny. Rozdělujte tak, aby každá část měla zdravý střed s několika výhony. Kořeny zakraťte asi o pětinu délky. Kořenové baly rozdělených sazenic namočte do měkké, nejlépe dešťové vody a ihned vysaďte.

Při nákupu sazeček, hlíz a cibulí květin a další sadby si dobře prohlédněte, zda je výsadbový materiál zdravý, že nemá povrchové poškození nebo dokonce plíseň, kterou byste mohli zanést na zahradu.

 

Další důležité práce:

Byla-li suchá zima, vydatně zahradu zalévejte. Záhony vyčistěte od mechu a starého listí. Záhony je třeba prokypřit, ale jen zlehka, mělce; je možné přidat také kompost. Objevuje se první plevel, proto vypleté plochy vystelte mulčem. Odstraňte semeníky odkvétajícím cibulovinám. Seřízněte okrasné traviny, jejichž květy nám zdobily zahradu přes zimu. Zkompostujte suché natě trvalek. Vyčistěte skalku od odumřelých rostlin a spadaného listí.

Vysejte astry, tabák nebo hledíky. Chcete-li urychlit kvetení některých cibulovin, překryjte je fólií. Po odkvětu sněženek husté trsy rozsaďte.

 

RŮŽE

 

V březnu začněte s jarním řezem růží a to dříve, než vyraší nova výhony. Se­říznuté keře a starší růže pohnojte.  Můžete vysazovat nové sazenice růží.

Koncem měsíce již můžete růže i osvobodit a odhrnout od kmínků nakopčenou zeminu, zrovna tak uvolnit a přivázat k oporám stromkové růže, pokud jejich ohnuté korunky chránila zemina.

 

POKOJOVÉ A BALKONOVÉ ROSTLINY

Vyzdobte si jarní truhlíky. Můžete zvolit kombinace různobarevných i jednobarevných rostlin. Využijte například sedmikrásky, macešky či pomněnky. Přidejte také narychlené cibuloviny i prvosenky.


Čas kvetoucích jiřin teprve přijde, ale už nyní je na jejich cestu nachystejte. V polovině března uložte hlízy přezimovaných jiřinek do beden s rašelinou, zakryjte je asi deseticentimetrovou vrstvou zeminy a umístěte je do skleníku.

Balkonové rostliny, schované před zimou v bezmrazých místnostech, začněte otužovat. Dobré je časté větrání těchto prostor a postupné zvyšování zálivky. V březnu i tyto druhy v případě potřeby přesazujte, dělte a řízkujte.

Pokojové rostliny, jež byste si chtěli rozmnožit, nyní řízkujte. Uvědomte si, že některé druhy je lepší i po pár letech znovu napěstovat z mladých řízků.

Přesazujte balkonové i pokojové rostliny, kterým už nestačí stávající velikost květináče. Nový květináč má být jen o něco málo větší než ten původní. U exemplářů zasazených ve velkých nádobách vyměňte alespoň svrchní vrstvu zeminy.

Můžete začít s předpěstováním begónií. Hlízy begónií nechte nějakou dobu před samotnou výsadbou ve vlažné vodě.

STROMY A KEŘE

Hnojení a prořezávka ovocných stromů

V druhé polovině měsíce lze prořezat příliš bujně rostoucí jabloně a hrušně. Naopak švestky, slívy a především meruňky a broskvoně je vhodné ošetřit až později, v době rašení.

Aby měly stromy v následující sezóně dostatek síly, dopřejte jim dávku vyzrálého kompostu či dobře uleželého hnoje. Zapravte jej lehce pod povrch půdy pod korunou stromu. I oblíbené NPK hnojivo můžete aplikovat i v čistě organické podobě. Po obvodu ovocných stromů můžete v dubnu rovněž zasít dekorativní vlčí bob mnoholistý, který půdu obohatí o dusík.

Nyní je vhodná doba pro nákup a vysazení meruněk, broskvoní, ořešáků i révy.

 

Jarní péče o ovocné keře

V březnu dokončete řez angreštů a rybízu, ale s řezem mladých ovocných stromků a stěn počkejte raději až na duben.  Také dvouleté výhony maliníku a ostružiníku, které již odplodily, můžete odstřihnout, pokud jste tak již neučinili dříve. I u jednoletých je třeba zastřihnout poškozené či namrzlé konce. Keře prohlédněte, zda nejsou napadené bejlomorkou, jejíž larvy vytvářejí na výhonech nápadné hálky. Silně napadené výhony je lepší zlikvidovat.

Do poloviny března by měl být hotový řez révy vinné a do konce měsíce vyvázání tažňů na vedení.

Ochrana ovocných stromů a keřů proti chorobám a škůdcům

Broskvoně, které byly v minulosti napadeny kadeřavostí, ocení postřik měďnatým či jiným přípravkem proti houbovým chorobám ihned, jak jim začnou rašit pupeny, ještě před nasazením listů.  Kadeřavost způsobuje deformace, blednutí a usychání listů. Podporuje ji chladné a vlhké počasí.

Keře zdravého a chutného černého rybízu mohou být napadeny vlnovníkem rybízovým. Tento roztoč patří mezi nejnebezpečnější škůdce rybízu – právě v březnu jej můžete odhalit, neboť má na svědomí nepřirozeně zvětšené, kulovité pupeny. Napadené pupeny je třeba odstranit a zlikvidovat. Později, když se oteplí a z pukajících napadených pupenů, hálek, vylézají vlnovníci, je možné proti nim aplikovat vhodný postřik proti roztočům. Ošetření se zopakuje ještě před rozkvětem keřů.

Další práce:

V březnu roubujte peckoviny a jádroviny. Půdu pod korunami stromů zkypřete, zabraňte tak odpařování vody z půdy. Pokud to počasí dovolí, vysazujte broskvoně, meruňku a maliník. Po výsadbě je třeba udělat řez výhonků a vydatně zalít.

Chcete-li si sami založit a vypěstovat živý plot, nařežte loňské výhony na řízky tak, aby bylo na každém zhruba 6 oček. Řízky pak na 24 hodin namočte do vody, v níž jste předtím rozpustili lžičku medu. Poté je zapíchněte do země a zalévejte.

 

TRÁVNÍK

Zkontrolujte také stav trávníků, možná bude potřeba vyhrabat odumřelou trávu a osít poškozená místa. V teplejších místech a zvlášť na lehčích písčitých půdách může totiž trávník poměrně brzy zjara trpět zasycháním.

Pokud je trávník zamechovaný, pomůže povápnění. Mech je důsledkem nedostatku vápníku a vzduchu v půdě, proto trávník pohnojte dolomitickým vápencem, který mu dodá i další potřebné minerály.

Jakmile se trávník zbaví sněhové přikrývky, je třeba z něj vyčesat odumřelá stébla trávy a mech. Důkladné provzdušnění zajistí vertikutace pomocí vertikutačních hrábí. Ovšem pomáhá i jednoduché zapichování vidlí a mírné zakývání. Pokud chcete, aby měl pěkně zelenou barvu a dobře se mu dařilo, je dobré ho ještě pohnojit.

Pokud koncem března dosáhne tráva již 8 cm a více, můžete ji posekat, ovšem nůž by měl být nastaven na nejvyšší pozici.

 

OVOCNÁ ZAHRADA

Jahodník

 

Až pominou silnější mrazy a roztaje i poslední sníh, jahodník bude potřebovat kontrolu. Především odstranění všech suchých a poškozených listů a velmi opatrné nakypření půdy, pokud je slehlá. Rostlinky povytažené mrazem přitlačte a přihrňte je zeminou.

Když začnou jahodníkům rašit středová srdéčka, prospěje jim přihnojení kompletním hnojivem pro drobné ovoce. Pro plodnost jahodníků, ale zároveň i dlouhodobé zdraví a úrodnost půdy jsou nejlepší hnojiva organická. Jahodám prospějí zkvašené slepičince, které můžete zakoupit i v granulované či tekuté formě, podobně jako rovněž prospěšný hnůj kravský.

 

ZELENINOVÁ ZAHRADA

V březnu budete na zeleninové zahradě především vysévat. Pokud nemáte kořenovou zeleninu vysetou již od podzimu, vysévejte ji nyní mělce do půdy, udržujte ji ve vlhku a po vyklíčení ji projednoťte.

Až do zhruba desátého března vysévejte papriky a ostatní druhy zeleniny. Pro získání silných rostlin dodržujte vzdálenost mezi jednotlivými semeny aspoň 3 cm. Ty choulostivější jako cukety, rajčata, okurky či květák vysévejte výhradně do truhlíku k předpěstování a pozdějšímu přesazení na záhony.

V březnu také můžete začít s pěstováním bylinné zahrádky – zasazujte bazalku, meduňku, estragon a libeček. Pokud je chladnější počasí, je dobré záhony přikrýt textilií.

Do poloviny měsíce je třeba do květináčků, kelímků či výsevních misek za okno vysít semínka rajčat. Již vzešlé rostlinky je třeba po vytvoření prvních dvou až pěti lístků přepichovat.

V druhé polovině měsíce se na venkovní záhony vysévá petržel, špenát, raný salát, hrách, kopr. Vzcházející semínka a klíčící rostlinky ochrání před chladem i škůdci bílá netkaná textilie. Vysazování cibule sazečky nechte až na poslední dny v březnu, aby neprochladla. Bez obav vysaďte jarní česnek a šalotku.

Ze zimních výsevů a sadeb sklízejte kadeřávek, růžičkovou kapustu, polníček z podzimní výsadby, topinambur, špičaté zelí, také poslední pórky a brokolici. Ve sklenících již může být zralá ke konzumaci celá řada krátkodobých zelenin, např. ředkvičky a různé saláty.

Podle vašich pěstitelských záznamů a plánů byste měli vědět, na kterých záhonech jsme v uplynulých letech pěstovali jednotlivé druhy zeleniny. Podle toho se rozhodněte, jaké druhy na záhony umístíte letos, tak aby měly zajištěný dostatek potřebných živin.
Další důležité práce:

Výsevy a výsadby chraňte před nočními mrazy netkanou textilií. Ze záhonů skliďte poslední přezimovanou zeleninu, jakou je například zimní pór. Sázejte topinambury. Semenáčky zeleniny, kterou jste vyseli v minulém měsíci, přendávejte do truhlíků. Abyste si předpěstovali sazenice melounů, sejte je do nádobek, popřípadě je sázejte do vytápěných skleníků.

JEZÍRKO

Když teplota vody v zahradním jezírku stoupne na 7°C, pokud chováte ryby, pomalu se probouzejí ze zimního spánku. Můžete je pomalu začít krmit, ale rozhodně mnohem menšími dávkami a ve větších rozestupech, nežli v létě. Pravidelnější přísun potravy budou potřebovat, teprve až teplota vody trvale stoupne nad 10°C.

Aby se voda nezačala kazit, je třeba uvést do provozu filtr. Ale když do jezírka nakladou žáby svá vajíčka, dočasně jej vypněte. Malé pulce, kteří se ihned pustí do čištění nádrže od řas, by mohl zahubit.

 

Co dále učinit pro krásnou, plodnou zahradu v březnu

Vlivem stoupající teploty se mohou velmi rychle namnožit škůdci ve skleníku. Zasáhněte proti nim včas, proti savým škůdcům je nejvhodnější biologická ochrana, nebo ekologickým přípravkům na bázi olejů a mastných kyselin.

Na záhony, na které nemáte v plánu hned něco vysévat, rozhoďte semena rostlin pro zelené hnojení (oves, slunečnice, hrách, bob…).

Pokud plevel začnete likvidovat důkladně od počátku jara, v průběhu léta si ušetříte mnoho práce. Vypleté záhony je vhodné pokrýt mulčem, který zabrání v růstu dalších nežádoucích rostlin, udržuje teplo a vlhkost, prospívá půdním mikroorganismům. Pro zeleninové záhony je vhodná například sláma. Ovšem zatímco na záhonech plevel žádoucí není, protože by utiskoval mladé rostlinky, hubit pampelišky, ptačince, kopřivy a bršlice na celé zahradě je zbytečné.

Komentáře jsou uzavřeny